Kevadseiklus / Spring Adventure

Käes on kevad! Kalendri järgi vähemalt ja hetkel õue vaadates on tõepoolest tunne, et ta on siin. Hanelised rändavad ja musträstas laulab. Pajuoks võtab vaasis juuri alla ja päike on nii soe.

Ja kassikotid naudivad ärkamist. Kevad on viinud riidest kotid koos Aelevate kasside, Ernsti ja Öökassidega ühele uuele põnevale seiklusele – nimelt jõudsid nad Tallinnas Tartu mnt-l asuvasse kassikohvikusse Nurri. Ja need vurrulised uudishimuga juba kitsid ei ole. Ikkagi vaja kohe järele uurida, millega tegu, kas on ka midagi maitsvat ja ehk on muidu mõnus sisse pugeda või peale kerra kerida.

Igatahes on võimalik nüüd kassikotte kohvikust osta endale või sõpradele ning lisaks kottidele on seal ka postkaardid.

Soovin head isu, kvaliteetset aega nurruliste seltsis ja ilusat kevadet !

***

It is spring ! At least that’s what the calendar says. And peeking outside it really seems like it’s finally here. Geese are migrating, blackbird is singing, willow twig is growing roots in a vase and the sun is so warm.

And all the cat-bags are enjoying this awakening. Spring has lead all the cotton bags with Idle Cats, Ernst and Midnight Cats to a new exiting adventure – they have arrived at Cat Café Nurri in Tallinn. And these four-legged gents and madams are not holding their curiosity to themselves. It is the utmost need to find out what’s this all about, is it perhaps something tasty or maybe a very good thing to get in to sleep.

Anyway – you can purchase your own cat-bag or a present to your friends from the Nurri Cat Café and there are also the postcards with Idle Cats and Ernst.

I wish you bon appétit, the very best quality time with furry friends and a lovely spring !

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s